počet produktů: 0
cena: 0,0 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Jaká vína z Burgundska nejčastěji kupujete
Villages
23/84 (27%)
Premier Cru
23/84 (27%)
Grand Cru
38/84 (45%)
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 74
týden: 2066
celkem: 795491

nejprodávanější produkty
890,0 Kč

WINE SPECTATOR

Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.

JAMES SUCKLING

James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín. 

ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE

Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem  2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené  období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.

DECANTER

Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100  bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.

WINE ENTHUSIAST

Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh. 

GILBERT & GAILLARD

Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.

 

Côte d´ Or

BOURGOGNE CÔTE d´ OR

Ředitel UMVGB (Union des Maisons de Vins de la Grande Burgogne) vysvětlil vznik nového označení BOURGOGNE CÔTE d´ OR. Velký zájem ve světě o Burgundská vína vyvolal požadavek nového regionálního označení vína. Celý tento procees trval téměř 20 let, kde byla vedena odborná diskuse o vzniku nového označení vína. Vyhláška o nové apelaci BOURGOGNE CÔTE d´OR byla zveřejněna v roce 2017. Tato apelace zahrnuje 40 obcí v Côte de Nuits a Côte de Beaune v 65 kilometrovém  a nejvýše 2 kilometry širokém pásu od Dijonu do Maranges. Jedná se o cca. 300 ha vinic ležících  ve výšce 200 až 450 m nad mořem a tvoří je podloží ze starých naplavenin. Nové označení znamená přísnější podmínky pro tato vína. Vína BOURGOGNE CÔTE d´OR představují kvalitativní posun a potvrzují tu realitu, že dosahují vyšší kvality než vína BOURGOGNE AOC. Proto je možno toto nové označení zařadit mezi Bourgogne Regionale a Villages (vesnická vína), která již nesou název vesnice. Toto oddělení od běžných regionálních vín, která mohou pocházet z celého Burgundska je především potvrzení kvality vín v apelacích Côte de Nuits a Côte de Beaune. Nová apelace se pomalu začíná objevovat i na etiketách vinařů a můžeme se na toto vína jen těšit a posoudit oprávněnost vzniku této aplelace, která je velkou změnou v systému Burgundského vinařství.

BURGUNDSKÉ VÍNO

Burgundské víno je pojmem ve vinařském světě. Představuje to nejlepší v odrůdách Pinot Noir a Chardonnay ze světové produkce vín těchto odrůd. První zmínky o burgudském víně sahají až do druhého století našeho letopočtu. Burgundské víno bylo pěstováno již před příchodem Římanů v oblasti současného Burgundska. Pro vznik a rozvoj burgudského vinařství mělo velký význam Klášterní vinařství. Především kláštery zakládaly vinohrady.

Řád Cisterciánů, založený roku 1098 v Citeaux nedaleko Nuits Saint Georges, přispěl k rozvoji vinařství v Burgundsku. Velký význam pro Burgudské víno mělo i založení zámků v Clos de Vougeot. Rozhodující vliv na Burgudské víno měl výnos Filipa Smělého roku 1395, který přikázal vypudit z Burgundska odrůdu Gamay a vysazovat kvalitnější odrůdu vína Pinot Noir. Téměř v celé oblasti Burgundska bylo víno Gamay nahrazeno keři odrůdy Pinot Noir. Apelace odrůdy Chardonnay zůstaly zachovány. Tím byly položeny základy současného Burgundského vinařství. Vyjínku tvoří oblast Beaujolais, kde zůstala odrůda Gamay. Centrem těch nejkvalitnější Burgundských vín ja Côte d´ Or, které má severně od města Beaune apelace Côte de Nuits a jižně od Beaune apelace Côte de Beaune.

 

 

 

 

BURGUNDSKO

  1. CHABLIS
  2. CȎTE DE NUITS
  3. CȎTE DE BEAUNE
  4. CȎTE CHALONNAISE
  5. MACONNAIS
  6. BEAUJOLAIS

BURGUNDSKO - březen 2020

Začátek roku 2020 byl poměrně slabý na dešťové srážky a nic nebránilo práci na vinicích. Proto v koncem měsíce února a začátkem března bylo velice živo na vinicích, kde se provádělo stříhání vinné révy. Prakticky po celém Côte d Or stála auta vinařů na kraji sinice nebo přímo ve volných místech na vinohradu. Tu bylo vidět jednotlivce již od ranních hodin, někde zase velké skupiny lidí stříhající keře. Hlavním znakem této práce bylo pálení ostříhaných částí keřů vinné révy.

V druhé polovině března však na vinice zavítel nevítaný hast v podobě výrazných mrazů. Zasáhl velkou část Côte d Or a Chablis. Boj s mrazem byl velice intenzivní. K zírnění následků mrazu byla použit v některých částech postřik vinice vodou a někde zase zakládání ohňů na vinicích.