Villages | |
---|---|
23/85 (27%) | |
Premier Cru | |
23/85 (27%) | |
Grand Cru | |
39/85 (46%) |
WINE SPECTATOR
Wine Spectator je americký časopis o životním stylu, který se zaměřuje na hodnocení vín, vinařskou kulturu. Ročně vydává 15 čísel časopisu s hodnocením vybraných vín. Každé číslo obsahuje 400 až 1000 recenzí vín a poznámek z degustací. Víno hodnotí na 100 bodové stupnici. Časopis byl založen v dubnu 1976 a řídí jej Thomas Matthews.
JAMES SUCKLING
James Suckling je americkýkritik vína a doutníky. Je bývalým vedoucím redaktorem pro Wine Spectator pro Evropu. Je mezinárodně považován za jednoho z nejvlivnějších světových kritiků vína. Jeho hodnocení jsou velice prestižní na celém světě. Vína hodnotí ve stobodové stupnici a zaměřuje se na světové top oblasti vín.
ROBERT PARKER - WINE ADVOCATE
Je legendou mezi kritiky vína, který sestavil 100 bodovou stupnici. Původem advokát, který se ve svých 21 letech začal zajímat o víno a spolupracovat s odbornými časopisy až do doby, kdy se stal v hodnocení vín legendou. Jeho kritiky jsou akceptovány po celém světě. Hodnocení vychází jednou za dva měsíce a je publikováno obvykle hodnoceno koem 2 tisíc vín, tedy za rok hdnotí cca. 12 tisíc vín z celého světa se zaměřením na top světových oblastí Francie, USA. Španělska a Austrálie. Databáze obsahuje více jak 300 tisíc hodnocenívín, kde je víno bodově ohodnoseno, je uvedena cena vína a doporučené období k degustaci. V databázi není žádné moravské nebo české víno.
DECANTER
Je tištěný a digitální časopis o víně je zaěřením na jeho hodncení. Vychází ve Velké Britanii od roku 1975. Decanter každoročn vyhlašuje nejlepší vína světa jako World Wine Awords. Každý měsíc je hodnoceno kolem 1000 vín. Do databáze je placený přístup na internetu. V tištěné podobě vychází v nákladu cca. 40 tisíc výtisků měsíčně. Hodnotí 100 bodovou stupnicí a zaměřuje se především na velká světová vína.
WINE ENTHUSIAST
Je americký časopis o víně,který vydává společnost Wine Enthusiast Companies z New Yorku. Byl založen v roce 1988 a nabízí komplexní informace o víně a destilátech, cestováním, informace pro sommeliery, párování vína a jídla atp..Vychází 14 ročně a má cca. 800 000 čtenářů po celém světě. Je zaměřen především na spotřebitele v USA, hodnotí především vína která přichízí na tento trh.
GILBERT & GAILLARD
Skupinu založili v roce 1989 Philippe Gaillard a François Gilbert, kteří začali svou kariéru jako sérioví režiséři nakladatelství Presses de la Cité. V roce 1991 začali publikovat své vlastní průvodce a časopisy. Dnes jsou v čele multimediální skupiny věnované vínu, která má kanceláře ve 22 zemích. Skupina Gilbert & Gaillard je zcela nezávislá a zcela vlastněná svými zakladateli. Bodování skupiny je založeno na 100 bodové stupnici a zaměřuje se především na přední vinařské oblasti a producenty vína.
BURGUNDSKÉ VÍNO
Burgundské víno je pojmem ve vinařském světě. Představuje to nejlepší v odrůdách Pinot Noir a Chardonnay ze světové produkce vín těchto odrůd. První zmínky o burgudském víně sahají až do druhého století našeho letopočtu. Burgundské víno bylo pěstováno již před příchodem Římanů v oblasti současného Burgundska. Pro vznik a rozvoj burgudského vinařství mělo velký význam Klášterní vinařství. Především kláštery zakládaly vinohrady. Řád Cisterciánů, založený roku 1098 v Citeaux nedaleko Nuits Saint Georges, přispěl k rozvoji vinařství v Burgundsku. Velký význam pro Burgudské víno mělo i založení zámků v Clos de Vougeot. Rozhodující vliv na Burgudské víno měl výnos Filipa Smělého roku 1395, který přikázal vypudit z Burgundska odrůdu Gamay a vysazovat kvalitnější odrůdu vína Pinot Noir. Téměř v celé oblasti Burgundska bylo víno Gamay nahrazeno keři odrůdy Pinot Noir. Apelace odrůdy Chardonnay zůstaly zachovány. Tím byly položeny základy současného Burgundského vinařství. Vyjínku tvoří oblast Beaujolais, kde zůstala odrůda Gamay.
BURGUNDSKO
Hlavní oblastí na odrůdu vína Pinot Noir v Burgundsku je Cốte de Nuits v apelacích ve směru od města Dijon k centru Burgundska, kterým je město Beaune. Jedná se zejména o obce Marsannay – la -Cốte, Fixin, Gevrey Chambertin, Morey Saint Denis, Chambolle – Musigny, Vougeot, Vosne Romanée, Nuits – Saint – Georges, Comblanchien, Aloxe Corton a samozřejmě že i apelace kolem města Beaune ( Savigny – les – Beaune, Corey – les – Beaune). Dále je to část apelací v oblasti Cốte de Beaune, která leží jižně od města Beaune ve směru na Lyon. Zde jsou to především apelace Pommard a Volnay, dále části apelací Auxey Duresses, Saint Aubin a Santenay. Pinot Noir je v menší míře i v apelacích Puligny Montrachet a Chassagne Montrachet.
Nejznámější apelace GRAND CRU odrůdy PINOT NOIR
Vosne Romanée :
Romanée Conti o velikosti 1,8 hektru, produkce cca. 4.500 lahví
La Romanée o velikosti 0,85 hektaru, produkce cca. 3.000 lahví
Romanée Saint Vivant o velikosti 9,4 hektaru, produkce cca. 30.000 lahví
Richebourg o velikosti 8 hektaru, produkce cca. 28.000 lahví
La Táche o velikosti 6,1 hektaru, produkce cca. 18.000 lahví
La Grande Rue o velikosti 1,65 hektaru, produkce cca. 7.000 lahví
Échezeaux :
Échezeaux o velikosti 37,7 hektaru, produkce cca. 120.000 lahví
Grands Échezeaux o velikosti 9,1 hektaru, produkce cca. 30.000 lahví
Morey Saint Denis :
Clos Saint Denis o velikosti 6,6 hektaru, produkce cca. 25.000 lahví
Clos de La Roche o velikosti 17 hektaru, produkce cca. 65.000 lahví
Clos des Lambray o velikosti 8,8 hektaru, produkce cca. 30.000 lahví
Clos de Tart o výměře 7,5 hektaru, produkce cca. 28.000 lahví
Gevrey Chambertin :
Chapelle Chambertin o výměře 5,5 hektaru, produkce cca. 20.000 lahví
Charmes Chambertin o výměře 31 hektaru, produkce cca. 130.000 lahví
Griotte Chambertin o výměře 2,7 hektaru, produkce cca. 15.000 lahví
Latriciéres Chambertin o výměře 7,5 hektaru, produkce cca. 30.000 lahví
Mazis Chambertin o výměře 9 hektaru, produkce cca. 38.000 lahví
Ruchottes Chambertin o výměře 3,5 hektaru, produkce 12.000 lahví
Zde je proveden výčet těch nejznámější aplelací Grand Cru odrůdy Pinot Noir. Výměry těchto aplelací jsou neměnné ale u výnosů a ročním počtu vyprodukovaných lahvní je třeba zohlednit roční období a stále větší redukci hroznů na jeden keř. Ze zkušenosti mohu konstatovat, že produkce je o cca. 1/3 nižší, než je uváděno ve statistice.